piątek, 22 lipca 2011

Tortilla espagnola

Prawdopodobnie większość z nas słysząc tortilla myśli o placku z mąki kukurydzianej, owszem to właśnie meksykańska tortilla. Zamawiając tortillę w Hiszpanii należy się jednak spodziewać czegoś zupełnie innego.


Klasyczna hiszpańska tortilla to danie z jajek, ziemniaków i cebuli. Można według własnego uznania dodać pomidorów, szczypiorku papryki lub co komu fantazja dyktuje jednak klasyka to tylko te trzy składniki.

Składniki
3 duże ziemniaki
1-2 cebule
4-5 jajek
oliwa, sól

Cebule kroję w drobną kostkę i podsmażam na złoty kolor. Ziemniaki kroję w kostkę i podsmażam na oliwie aż będą miękkie. W tym czasie ubijam pianę z białek, dodaję żółtka, zmielona gruboziarnistą sól morską. Mieszam ziemniaki z cebulą i pozwalam im lekko ostygnąć. Zalewam jajkami, mieszam a następnie całość wylewam na rozgrzaną patelnię. Przykrywam pokrywką, kiedy tortilla jest już usmażona od spodu i ścięta z wierzchu delikatnie zsuwam ją na duży talerz, pokrywkę czy cokolwiek a następnie przekładam na patelnie by podsmażyć z drugiej strony. Danie to można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno jako przekąskę. Kiedy wystygnie okładam  plastrami pomidorów i posypuję szczypiorkiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz