piątek, 25 listopada 2011

Proste jak...barszcz

Jeśli mamy już własny chleb na zakwasie warto pokusić się o zrobienie barszczu. Nawet jeśli pierwsze wypieki nie do końca są jadalne na barszcz nadadzą się znakomicie.


buraki
czosnek
kromka  żytniego chleba na zakwasie
woda

Ilość składników jest zależna trochę od naczynia jakim dysponujemy. Do nastawienia barszczu będzie nam potrzebny duży słój lub kamionkowe naczynie. Buraki starannie myję ale nie obieram, kroję w plastry. Czosnek miażdżę wraz z łupinami i układam w naczyniu na przemian z burakami. Ponieważ lubię mocno czosnkowy barszcz stosuję proporcje jeden duży ząbek na jednego buraka. Na wierzch kładę kromkę żytniego chleba na zakwasie i całość zalewam ciepłą wodą. Przykrywam naczynie ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce- mniej więcej na tydzień. Chleb wyjmuję po jednym lub dwóch dniach bo może zacząć pleśnieć.
Po tygodniu- kiedy barszcz jest gesty, ma bardzo ciemny kolor, obłędnie pachnie czosnkiem i jest lekko kwaskowy -zlewam go do garnka i podgrzewam. Pamiętajmy nie pozwólmy mu się zagotować! Jeśli  barszcz jest zbyt gęsty lub intensywny w smaku możemy rozcieńczyć go wodą, jak kto lubi. 

3 komentarze:

  1. c'est quoi le chleb na zakwasie ?? bo nie wiem skad go tu bede mogl wykombinowc :) chce ewka zrobic przejemnosc bo lubi to i ja tez by the way ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. zobacz jeden wpis wcześniej :)))jest tam przepis na chleb na zakwasie, potrzeba ci do będzie mąka żytnia, masz taką czy ci wysłać?

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam taki właśnie barszcz. :D

    OdpowiedzUsuń